W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

9 nowych zawodów w szkolnictwie branżowym

01.02.2023

Technik animacji filmowej, administrator produkcji filmowej i telewizyjnej technik aranżacji wnętrz, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik przemysłu drzewnego, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego oraz animator rynku książki to nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Edukacji i Nauki podpisał odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Wprowadzenie nowych zawodów do klasyfikacji to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Z propozycją wprowadzenia nowych zawodów technik animacji filmowej oraz administrator produkcji filmowej i telewizyjnej wystąpił minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na wniosek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Kształcenie w zawodzie administrator produkcji filmowej i telewizyjnej będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej, natomiast kształcenie w zawodzie technik animacji filmowej będzie realizowane w dwuletniej szkole policealnej.

Wprowadzenie zawodu technik aranżacji wnętrz nastąpiło na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Kształcenie w tym zawodzie będzie prowadzone w technikum.

Wprowadzenie zawodów operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami oraz technik gospodarki odpadami przyporządkowanych do branży chemicznej i ochrony środowiska wynika z potrzeb pracodawców reprezentujących przedsiębiorstwa z sektora odzysku materiałowego surowców. Zawody te zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu. W zawodzie operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami i pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami kształcenie będzie odbywało się w branżowej szkole I stopnia, natomiast w zawodzie technik gospodarki odpadami kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia. W zawodzie pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Wprowadzenie zawodów operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego oraz technik przemysłu drzewnego wynika z konieczności dostosowania kształcenia młodych kadr do zmian, jakie zaszły w branży drzewno-meblarskiej w wyniku transformacji parku maszynowego w przemyśle drzewnym oraz wyraźnego wzrostu automatyzacji i robotyzacji w tym obszarze. Zawody te zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. W zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego kształcenie będzie odbywało się w branżowej szkole I stopnia, natomiast w zawodzie technik przemysłu drzewnego kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia.

Z propozycją wprowadzenia nowego zawodu animator rynku książki wystąpił minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na wniosek Polskiej Izby Książki, wskazując na konieczność zagwarantowania wykwalifikowanej kadry dla nowoczesnych form upowszechniania książek w ich różnych formach Kształcenie w tym zawodzie będzie realizowane w dwuletniej szkole policealnej.

W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych we wszystkich nowowprowadzonych zawodach możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Dodatkowe zmiany

Na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu dotychczasowa „branża chemiczna” otrzymała nazwę „branża chemiczna i ochrony środowiska”. Natomiast zgodnie z wnioskiem ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dotychczasowa „branża poligraficzna” otrzymała nazwę „branża poligraficzno-księgarska”, a co za tym idzie zawód technik księgarstwa został przeniesiony z „branży handlowej” do „branży poligraficzno-księgarskiej”.

Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie z dniem 1 września 2023 r.

Materiały

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
{"register":{"columns":[]}}