W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze Norweskie i EOG trzecia edycja już na ostatniej prostej

29.04.2024

Jak wykorzystaliśmy Fundusze Norweskie i EOG? Jak wygląda rozliczanie poszczególnych programów? Jakie są wnioski na przyszłość? O tym rozmawiali uczestnicy spotkania rocznego Funduszy Norweskich i EOG, które odbyło się 29 kwietnia 2024 roku w Gdańsku.

Wiceminister Konrad Wojnarowski na Annual Meeting Fundusze Norweskie i EOG

W spotkaniu rocznym uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, przedstawiciele polskiego rządu, reprezentanci Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

30 kwietnia 2024 roku mija termin kwalifikowalności wydatków dla zdecydowanej większości projektów finansowanych z tych funduszy. Oznacza to, że wydatki poniesione przez beneficjentów (np. firmy, samorządy, instytucje naukowe) do tego czasu, mogą zostać zrefundowane.

Jak wykorzystaliśmy fundusze

Fundusze Norweskie i EOG cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 3600 wniosków o dofinansowanie. Dofinansowaliśmy ponad 900 projektów. Ponad 60% projektów jest realizowanych w partnerstwie z podmiotami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Ostateczne dane finansowe będą dostępne później, m.in. dlatego, że na koniec okresu kwalifikowalności planowane są duże płatności na rzecz beneficjentów. Beneficjenci i operatorzy poszczególnych programów będą teraz rozliczać swoje projekty i programy.

Część z nich skorzysta z narzędzi takich jak możliwość refundacji płatności zaliczkowych poniesionych przed 30 kwietnia na usługi i roboty zrealizowane do końca 2024 roku czy przesunięcie części pieniędzy do obecnych w każdym programie Funduszy Współpracy Dwustronnej (FWD).

Wszystkie te działania mają na celu maksymalne wykorzystanie przyznanych nam funduszy. Staramy się dołożyć wszelkich starań, by wspomóc beneficjentów, aby jak najpełniej wykorzystali możliwości wsparcia

– podkreślił wiceminister Wojnarowski.

Wydarzenie oficjalnie kończące trzecią edycję Funduszy Norweskich i EOG w Polsce zaplanowano na grudzień 2024 roku.

Efekty Funduszy Norweskich i EOG

Goście z zagranicy mogli też zapoznać się z efektami projektów finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. Odwiedzili oni miejsca realizacji następujących projektów:

  • “Klimat w szkołach metropolii” – projekt realizowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot,
  • „SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty” – projekt realizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Wzięli również udział w oficjalnym otwarciu Żurawia Gdańskiego. Remont i modernizacja żurawia zostały dofinansowane z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Programu Kultura. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 15 mln zł. Projekt zrealizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańskie w partnerstwie z Museum Vest / Lindesnes Museum.

Będzie nowe rozdanie?

Na spotkaniu rocznym rozmawiano również o kolejnej edycji Funduszy Norweskich i EOG. W grudniu 2023 roku Komisja Europejska oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein porozumiały się co do Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028. W dalszym ciągu trwają prace nad przyjęciem i podpisaniem odpowiednich Protokołów na szczeblu KE – państwa EFTA. Dopiero po ich podpisaniu Norwegia, Islandia i Liechtenstein będą mogły przystąpić do negocjacji dwustronnych z poszczególnymi krajami, w tym z Polską.

Liczymy na dobrą współpracę i elastyczność przy zamykaniu obecnego rozdania Funduszy Norweskich i EOG oraz jak najszybsze podpisanie porozumienia pomiędzy UE a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w sprawie kolejnej edycji tych funduszy

– podsumował wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}